GRUPA BIEDRONKI

Wychowawcy: Lidia Jakubik - Mystkowska, Renata Madajczyk - Gołębiowska

EDUKACJA MATEMATYCZNA

EDUKACJA MATEMATYCZNA - orientacja przestrzenna (przód, tył, bok, bok)

Cele: Wyznaczanie kierunku w przestrzeni z punktu widzenia dziecka.

WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK

15 listopada grupa "Biedronki” wyjechała na wycieczkę do fabryki bombek w Wołominie.
Wycieczka miała na celu zwiedzenie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych. Wszystkie ozdoby wykonywane są ręcznie. Jednym z etapów zwiedzania była sala, w której pracownicy pracowali  nad palnikiem ogniowym, rozgrzewano szkło i formowano bombki.
Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, a następnie zanurza się je we wrzącej wodzie i potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W dalszym etapie wycieczki bombki dostają się do pomieszczenia, w którym panie zajmują się zdobieniem kul gdzie powstają prawdziwe arcydzieła. Dzieci przyglądały się pracy pań i były pod dużym wrażeniem. Po zwiedzeniu fabryki każde dziecko miało możliwość poczuć się dekoratorem i ozdobić je.

Na pamiątkę pobytu każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę ze swoim imieniem.

Cel wycieczki został osiągnięty, dzieci pełne wrażeń wróciły do przedszkola.